Для чего изучать польский язык - English Voyage


В наши дни все чаще можно встретить людей, умеющих общаться на нескольких иностранных языках. У меня они всегда вызывали и будут вызывать уважение. Прежде всего за усидчивость, терпение и настойчивость в достижении цели. Ведь ни для кого не секрет, что только систематические занятия и огромное желание выучить иностранный язык приводят к успеху. И если организацию занятий можно доверить преподавателю,

например, занимаясь в онлайн школе, то не отступать от своего желания и двигаться вперед, когда, казалось бы, уроки наскучили или обучение начало приедаться, могут только самые стойкие.

Изучение любого иностранного языка связано с особенностями определенной культуры, традиций. Мы говорили о том, как учить китайский язык, и как эффективно изучать английский, конечно же. Сегодня узнаем, чем интересен польский язык. Онлайн преподаватель польского языка Антон знает не понаслышке, как это — выучить второй, третий иностранный. Путь Антона в изучении польского языка, популярность которого обусловлена стремлением многих выехать за пределы своей страны и получать образование и работу в Польше, — яркое доказательство того, что, если откинуть лень и сфокусироваться на результате, успех неизбежен.

Итак, история о мотивации и о том, для чего изучать польский язык. Для четкого понимания статьи можно воспользоваться онлайн переводчиком. Если еще не начали изучать польский язык)

W jaki sposób zechęcić i zmotywować ludzi do nauki języka, m.in. polskiego? Chcę się uczyć języka, ale tak po prostu dla siebie — jest to fraza, którą najczęściej można usłyszeć od ucznia w momencie przystąpienia do nauki języka. I wszyscy wiemy, jak długo taka nauka może potrwać… Rok, dwa lub trzy lata, a być może osoba ma zamiar się uczyć tak dla siebie przez całe życie i nie ma nic przeciwko temu. Jednak wielu ludzi uczy się języków w jakimś konkretnym celu: praca, studia, podróże, wymiana językowa, itd. Co ważniejsze, w tym przypadku takie osoby potrzebują szybkiej nauki w dość ograniczonym czasie.

Wydawałoby się, iż szybko zbliżający się moment wyjazdu za granicę powinien zmotywować ucznia do intensywnej nauki, ale jednak nie. Ukraina i Polska są państwami sąsiadującymi, to sprawia, że Ukraińcom przychodzą do głowy myśli, typu: A po co się uczyć, i tak się dogadam jakoś z Polakami. Przecież języki są podobne, na pewno się da wszystko zrozumieć i ogarnąć.

dreampolish

Coś ciekawego powiem na ten temat. Niedawno moja mama wróciła do domu po półrocznej pracy w Gdańsku. Najciekawsze dla mnie były jej historie o tym, jak ona współpracowała z Polakami oraz jak inne Ukrainki próbowały robić to samo. Miała koleżanki, które przyjechały pracować w Polsce nie znając ani jednego słowa w tym języku. I Polki, które również były zatrudnione w tamtej firmie nie miały żadnej chęci do rozmawiania z nimi. Polacy nie mogli zrozumieć, co nasi mówili, a nasi odpowiednio nie „czaili”, o co chodziło Polakom. Jedna z ukraińskich pracownic nawet podchodziła do mojej mamy, która w polskim jest mniej więcej „ogarnięta” i pytała, jak będzie po polsku „Доброе утро, Добрый день, Добрый вечер”, bo sama nie miała bladego pojęcia. Co poradzić, nie mają ludzie chęci.

To w jaki sposób da się zmotywować takich ludzi? Ucząc się obcych języków już dawno zrozumiałem, że motywacją do ich nauki nie jest sama potrzeba porozumiewania się nimi. Chęć – to jest prawdziwa motywacja. Około pięciu lat temu, kiedy przygotowywałem się do wyjazdu do Polski na studia, w pewnym momencie złapałem się na myśli, iż robię nie dla kogoś, tylko dla siebie. Chciałem otrzymać dobre wykształcenie, dlatego zdecydowałem się wyjechać za granicę, ale do tego celu jest niezbędna dobra znajomość języka.

skype-polish

Innymi słowy, po prostu wygenerowałem dodatkową chęć do nauki języka polskiego. Mocno i starannie pracowałem, siedziałem nad tym niemalże całe doby, prosiłem nauczucielkę, aby wysyłała mi dodatkowe materiały i książki… i to się opłaciło. Do dzisiaj słyszę od Polaków komplementy, że niby nawet straciłem ten specyficzny ukraiński akcent i czasami gadam jak prawdziwy Polak. Jeśli młodzi ludzie dążą do czegoś takiego, to nie istnieje nic, co mogłoby im stać na przeszkodzie.

Drugą ważną sprawą, zwłaszcza dla pracowników wyjeżdżających do Polski, jest fakt, iż obcokrajowcy często uparcie rezygnują z praktyki językowej. Bardziej interesują ich pieniądze, które mają zamiar zarobić podczas tego wyjazdu. W tym momencie przytoczę ciekawy, ale frustrujący fakt, który niedawno przeczytałem w artykule Polskiego Ministerstwa Pracy. Generalny Minister Pracy wyświetlił niektóre statystyki odnośnie Ukraińców, i to jest jego cytat: „Według prowadzonej statystyki obywatele Ukrainy wjeżdżając na terytorium Polski generalnie pracują na najniższych stanowiskach, do których Polacy nawet nie podchodzą. Dlaczego tak jest? Dlatego, że Ukraińcy PATALOGICZNIE nie chcą się uczyć języka. Nawet w trakcie pracy nie obchodzi ich nawet ewentualna możliwość, aby trochę poprawić znajomość i lepiej rozumieć, o czym mówi ich pracodawca.”

books-polish

Mogę to wyjaśnić w prosty sposób – pracodawcy doceniają pracowników działających samodzielnie
i wykazujących chęć do przyuczenia się i rozwoju w swojej specjalności. I co ważniejsze, później ma to swoje odbicie w pensji, której możesz dostać dużo więcej aniżeli nawet się spodziewałeś. Inaczej mówiąc, jeżeli osoba chce zarobić trochę pieniędzy, to mogłaby się postarać i nauczyć chociażby komunikować w języku obcym, aby pod koniec otrzymanej kasy już nie było tylko „trochę”.

Żeby znaleźć motywację trzeba się skupić na końcowym wyniku tego, dlaczego się uczysz języka. Szczerze powiem, taka mała rzecz, jak zdolność do komunikowania się z obcokrajowcami daje wiele pozytywnych korzyści, których sobie nawet nie wyobrażasz.

Безусловно, у каждого свое понимание того, для чего изучать польский язык или любой другой. Однако путь проходят все студенты приблизительно одинаковый: необходимость/огромное желание — усердная подготовка — результат — снижение мотивации — поиски мотивации — успешное продолжение обучения/остановка в изучении/поиски новых методов, способов, учителей, курсов… Пусть ваш интерес к изучению языка поддерживается вашим учителем и служит проводником к овладению каждым новым уровнем.

Для чего изучать польский язык

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *